Lista aktualności Lista aktualności

UWAGA! EUROPA SZUKA PIERWIOSNKÓW LEKARSKICH!

Wyjdź na łono natury, znajdź pierwiosnka lekarskiego, zajrzyj do wnętrza kwiatu i podziel się znaleziskiem z innymi!

Poszukujemy uczestników do największego projektu, dotyczącego obserwacji pierwiosnków lekarskich w 2021 roku! Wspólnie zebrane informacje o pierwiosnku lekarskim pozwolą nam zdobyć wiedzę o stanie tej rośliny i innych gatunków łąk i muraw.

Uniwersytet w Tartu w Estonii prowadzi badania, dzięki którym będziemy w stanie ocenić wpływ transformacji krajobrazu na pewne ważne aspekty bioróżnorodności. Pierwiosnki mogą na przykład wskazać, czy biotopy, w których rosną, są w dobrym stanie, czy też ich jakość się pogarsza. Wspólnie zebrane informacje o pierwiosnku lekarskim dadzą nam wgląd w sytuację tej rośliny łąkowej i gatunki o podobnych wymaganiach siedliskowych.

 

Przyłącz się do kampanii pierwiosnkowej i oznacz post hasztagiem #cowslips i #lookingforcowslips

 

Jak przeprowadzić obserwację?

  1. Wyjdź na łono natury -  weź ze sobą telefon lub tablet z dostępem do Internetu lub wydrukuj kartę obserwacji.

  2. Znajdź pierwiosnki lekarskie -  pierwiosnki lekarskie często rosną na łąkach, terenach przybrzeżnych, na skrajach lasów i przy drogach.

  3. Przeprowadź obserwację i wypełnij kartę obserwacji online - https://www.nurmenukk.ee/obserwacja

  4. Dobrej zabawy – zrób sobie selfie z pierwiosnkiem lekarskim i pochwal się nim w mediach społecznościowych.

     

Kampania „Looking for Cowslips” (kampania obserwacyjna pierwiosnków lekarskich Primula veris L.) została objęta patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://www.nurmenukk.ee/ oraz https://www.youtube.com/watch?v=Kg1YAdprcl4