Asset Publisher Asset Publisher

Dęby z przyszłością

Coraz bardziej suche wiosny, lata i jesienie, bezśnieżne zimy – klimat zmienia się na naszych oczach. Doskonale zdają sobie z tego sprawę leśnicy przebudowując istniejące drzewostany iglaste na mieszane czy liściaste, tak, aby nasze lasy rosły w optymalnych dla nich warunkach siedliskowych.

Do tego oczywiście niezbędne są nasiona, z których można wyhodować sadzonki. Aby przyspieszyć obradzanie i wydajność nasion opracowano bardzo zaawansowaną technologicznie metodę in vitro w celu wykorzystania mikrorozmnożenia wegetatywnego drzew i w ten sposób – ich sklonowania. Tak powstałe rośliny obradzają nasiona już w bardzo „młodym” wieku, gdyż – mimo, że drzewko powstało z probówki raptem kilka lat wcześniej – ma ono w rzeczywistości tyle lat, co dorosły osobnik z którego pobrano materiał do rozmnażania wegetatywnego.

Materiałem takim są najczęściej fragmenty gałęzi pobranych z korony drzewa. W tym właśnie celu Nadleśnictwo Czerwony Dwór odwiedzili ostatnio leśnicy z Nadleśnictwa Starogard (RDLP Gdańsk), którzy wraz z arborystami pozyskali z naszych, blisko dwustuletnich drzew, części gałęzi do tej metody. Źródłem materiału genetycznego były drzewa mateczne dębu szypułkowego – a więc dojrzałe, najładniejsze i najsilniejsze osobniki, wybrane spośród tysięcy innych drzew rosnących w drzewostanach nasiennych.

Już za kilka lat wyhodowane z zebranych pędów rośliny wydadzą nasiona, a te posłużą do produkcji sadzonek na potrzeby przebudowy lasów i odnawiania powierzchni leśnych w ramach trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej.