Asset Publisher
Jedyny latający ssak
Czym zajmuje się chiropterolog? Czy echolokacja to domena okrętów podwodnych? Skrzydła czy może jednak ręce? My już znamy odpowiedzi na te pytania...
W czwartek, 20 listopada, przybyli do naszego nadleśnictwa bardzo ciekawi ludzie – chiropterolodzy: Pani mgr Aneta Zapart z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Pan dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nasi Goście przeprowadzili wykład na temat nietoperzy. W role słuchaczy wcielili się pracownicy nadleśnictwa, zarówno terenowi jak i biurowi. Wśród audytorium znaleźli się również przedstawiciele lokalnych Zakładów Usług Leśnych oraz okoliczni mieszkańcy, którzy na co dzień żyją po sąsiedzku z licznymi koloniami nietoperzy.
Przedstawiona została biologia oraz potrzeby i sposoby ochrony tych ciekawych zwierząt. Poruszono między innymi takie zagadnienia jak: systematyka, szczegółowa budowa ciała, sposób poruszania się i komunikacji oraz „kalendarz" zachowań tych zwierząt. Szczególne zainteresowanie wzbudziły nietypowe cechy nietoperzy takie jak np. echolokacja oraz czy i jak ludzie mogą usłyszeć nietoperze. Dowiedzieliśmy się także czym te zwierzęta się żywią, poruszono kwestię pewnych przesądów jakie krążą wokół nietoperzy. Przedstawione zostały także wszystkie gatunki, jakie możemy spotkać na naszych terenach oraz miejsca występowania. Zgłębiliśmy naszą wiedzę o tym jakie zwierzęta są naturalnymi wrogami nietoperzy oraz poznaliśmy inne zagrożenia, które dotyczą omawianych ssaków. Zapoznaliśmy się także ze sposobami łapania i obrączkowania nietoperzy wykorzystywanymi przy monitoringu. Na koniec Wykładowcy przedstawili nam także kilka ciekawostek o nietoperzach z innych kontynentów. Bardzo merytoryczny, a zarazem błyskotliwy wykład prowadzony z dozą humoru, wzbudził duże zainteresowanie co zaowocowało wieloma pytaniami i ciekawą dyskusją. Wspólnie spędzony czas przebiegł bardzo przyjemnie i owocnie. Rozstaliśmy się w postanowieniu by w przyszłości kontynuować współpracę. Być może wkrótce uda się przeprowadzić zajęcia terenowe. Z niecierpliwością czekamy na styczniową inwentaryzację zimowisk nietoperzy, a potem czerwcowe prace przy koloniach rozrodczych…
Zachęcamy też do odwiedzania portalu nietoperze.pl!