Wydawca treści Wydawca treści

Borecka Łękuk Trail 2024

15-17 listopada, Puszcza Borecka, Folwark Łękuk, Mazury. Na niespełna miesiąc przed biegiem, na liście uczestników Boreckiej Łękuk Trail jest ponad 300 nazwisk z kraju i zagranicy, ale organizatorzy twierdzą, że tegoroczna frekwencja może sięgnąć nawet pół tysiąca biegaczy i drugie tyle osób towarzyszących co będzie absolutnym rekordem. Udział w tej imprezie wydaje się być idealnym pomysłem na zakończenie sezonu biegowego.

8km ze startem z Zagrody Żubrów Wolisko, 21km, 44km lub 70km - to cztery dystanse do wyboru już na etapie rejestracji. Uczestnicy najdłuższego z nich 16-go listopada o szóstej nad ranem wyruszą w trudną i jednocześnie fascynującą wyprawę w głąb Puszczy Boreckiej, przemierzając przez gminy Kruklanki,  Kowale Oleckie i Wydminy oraz Nadleśnictwa Borki i Czerwony Dwór. Wspomniana już Zagroda Żubrów Wolisko dla wszystkich tras będzie ostatnim punktem odżywczo-kontrolnym przed dotarciem na metę. To wszystko w sobotę, natomiast Borecka Łękuk Trail rozpocznie się już w piątkowe popołudnie.

W przedstartowy wieczór, w przestrzeniach Folwarku Łękuk odbędzie się konferencja prasowa, połączona z wyśmienitym pasta party. W tym roku gośćmi konferencji będą wybitne postacie z biegowego świata:

Katarzyna Wilk - czołowa biegaczka górska, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski,
Andrzej Orłowski - najlepszy obecnie trener biegów górskich w kraju,
Krzysztof Łoniewski - dziennikarz sportowy Programu III Polskiego Radia.

Konferencję prasową poprzedzi odprawa techniczna i klimatyczny koncert lokalnych artystów, Antka Waraksy i Oli Lach, którzy w swoim repertuarze zaprezentują autorski, oficjalny hymn "BŁT".  

Jedną z wielu tegorocznych nowości będzie NIE BIEG, czyli możliwość przemaszerowania trasy ośmiu kilometrów razem z Andrzejem Sulejem, biologiem, pedagogiem, wybitnym pasjonatą i znawcą regionu, organizatorem bosych wypraw do Puszczy Boreckiej. Zatem jeżeli ktoś nie biega, ale lubi aktywność na świeżym powietrzu i chce wziąć aktywny udział w tym wyjątkowym weekendzie, powinien czym prędzej zarejestrować się i razem z Andrzejem Sulejem wyruszyć na ośmiokilometrowy spacer edukacyjny. Każdy finiszer, również maszerujący, na mecie w Folwarku Łękuk otrzyma pamiątkowy medal i gorący posiłek.

Za pokonanie tych dłuższych dystansów biegaczom zostaną przypisane punkty ITRA (International Trail Running Association) i UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) , a to jednoznacznie świadczy o tym, że płasko na trasach na pewno nie będzie - w końcu to Mazury Garbate. 

I to nie koniec! Po części sportowej, ceremonii dekoracji i kilku chwilach na wytchnienie, łękucki parkiet zostanie zdominowany przez biegaczy. Borecka Łękuk Party to taneczne zwięczenie długiego sezonu i integracja biegaczy z całej Polski. 

Regulamin, trasy, formularz zapisów i wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej edycji znajdują się na stronie www.boreckatrail.pl oraz na profilach facebook i instagram 

https://www.facebook.com/BoreckaLekukTrail/

https://www.instagram.com/borecka.lekuk.trail/ 

Serdecznie zapraszamy!


Jubileuszowy Festyn Leśny


Piknik rodzinny w Nadleśnictwie Borki

13 lipca świętowaliśmy setną rocznicę powstania Lasów Państwowych oraz osiemdziesiątą rocznicę powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

W ramach obchodów Nadleśnictwa: Borki, Czerwony Dwór, Giżycko, Gołdap oraz Olecko zorganizowały Piknik rodzinny. Podczas wydarzenia zostały posadzone pamiątkowe drzewa, dąb – symbol długowieczności oraz lipa, nawiązującą do ulicy Lipowej, przy której zlokalizowana jest białostocka dyrekcja regionalna. O oprawę muzyczną zadbał Zespoł Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie.
Wśród atrakcji pikniku prócz stoisk edukacyjno-promocyjnych nadleśnictw, znalazły się także stoiska służb mundurowych, podmiotów współpracujących z Lasami Państwowymi, kół gospodyń wiejskich i firm z branży drzewnej a także foodtruck „Dobre z Lasu”. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs przeciąganie liny, który poprowadził osobiście Pan Dariusz Bajkowski - Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny.  W konkursie udział wzięło sześć drużyn, a zwyciężyła drużyna Nadleśnictwa Borki, pokonując w finale drużynę z Nadleśnictwa Czerwony Dwór. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Nadleśnictwa Olecko.

Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za świetną zabawę i wspólne świętowanie jubileuszy 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia RDLP w Białymstoku.


XXII Turniej piłki siatkowej

Jak co roku leśne boisko do siatkówki w Czerwonym Dworze rozgorzało emocjami.

Już po raz dwudziesty drugi spotkaliśmy się w Puszczy Boreckiej na tradycyjnym turnieju piłki siatkowej. Tym razem okazja była nie byle jaka - turniej odbył się w ramach obchodów 100 lecia Lasów Państwowych i 80 lecia Regionalej Dyrekcji LP w Białystoku. Sportowe emocje zapewniły występy drużyn miast Węgorzewo i Flipów, oraz gospodarze - sołectwo Czerwony Dwór i Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Oprócz sportowych emocji nie zabrakło emocji "dla ciała" - animacje dla dzieci i rodzin, piknik sołecki i możliwość degustacji przysmaków @DobrezLasu. Dziękujemy @KGWzdrowoiwesoło za współorganizacje turnieju. Zwycięzcom gratulujemy, gościom dziękujemy za przybycie i do zobaczenia za rok!

Dzień Dumy z Munduru

10 maja Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje „mundurowe święto”, ustanowione za zgodą Ministra Obrony Narodowej, przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej. "Terytorialsi" są nieodłącznym elementem naszego środowiska. Cieszymy się, że jeden z naszych kolegów kieruje się zasadą "Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko".

1000-letnia tradycja dziejów oręża polskiego związana jest z polskim mundurem. Dzień Dumy z Munduru jest uhonorowaniem i promowaniem służby wojskowej oraz wzmacnianiem postaw proobronnych i patriotycznych w społeczeństwie.

Od wojów drużyny Mieszka I i po żołnierzy zbrojnego podziemia lat 1939 – 1945 kształtował się mundur żołnierza polskiego. Żołnierz Wojska Polskiego z dumą i godnością nosił polski mundur. Od Afryki po Narwik, od wód Atlantyku przez niebo Wielkiej Brytanii i kraje Bliskiego Wschodu.

Polscy żołnierze z godnością i bohaterstwem przez tysiąclecie bronili cywilizacji europejskiej i suwerenności naszego kraju kładąc wielokrotnie własne życie na ołtarzu wolności Polski.

Wojska Obrony Terytorialnej, realizując swoje hasło przewodnie "Zawsze Gotowi Zawsze Blisko" oraz Credo Terytorialsa: jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności na stałe wpisały się w rzeczywistość naszych małych ojczyzn.

Na mocy zawartych porozumień Lasy Państwowe współpracują z jednostkami WOT na każdym szczeblu, co obu stronom przynosi wymierne korzyści. Nasze nadleśnictwo stale współpracuje z 4 Warmińsko - Mazurską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej i 44 batalionem lekkiej piechoty.

 


Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

12 kwietnia 2024 r. odbyła się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

 

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Sadzonki tradycyjnie rozdawaliśmy w siedzibie Nadleśnictwa Czerwony Dwór - Czerwony Dwór 13, 19-411 Świętajno w godzinach od 9:00 do 15:00. Leśnicy przygotowali dla Państwa sadzonki rodzimych gatunków: świerka, sosny i brzozy oraz pigwowca i ałyczy.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Jak posadzic drzewko glowne.jpg


Wielkanoc 2024

Zdrowych, pogodnych, Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań
W gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.
 
Życzy
Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerwony Dwór
Jarosław Kowalewski
z pracownikami


Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.

„Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata.”  to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów. W pierwszej chwili możemy sobie pomyśleć, że co ma las wspólnego z innowacjami technologicznymi. A szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych i zmniejszenie negatywnych efektów zmiany klimatu.

Im lepiej poznamy lasy i im lepszymi analizami dysponujemy, tym lepiej możemy je chronić. Jako jedyny kraj w Europie możemy się pochwalić „hurtownią” danych o lasach. Lasy Państwowe stworzyły i utrzymują  platformę „Bank Danych o Lasach” (BDL), która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o wszystkich lasach w Polsce, niezależnie od ich form własności.  W oparciu o BDL działają także m.in. mobilna aplikacja mBDL, aplikacja wspomagająca zarządzanie lasami prywatnymi czy aplikacja do kontroli i tworzenia danych na potrzeby uproszczonych planów urządzenia lasu. Bank Danych o Lasach jest dostępny dla każdego, jest bezpłatny i w pełni finansowany ze środków Lasów Państwowych.

Usprawnienia technologiczne są kluczowe w zapobieganiu pożarom lasów. Polska i Lasy Państwowe  mogą pochwalić się wyjątkowo skutecznym systemem ochrony przeciwpożarowej.  Jeśli chodzi o liczbę pożarów lasów w Europie, to Polskę wyprzedzają tylko dwa kraje z półwyspu iberyjskiego -  Portugalia i Hiszpania. Jednak w mediach nie słyszy się zbyt wiele o  ogromnych powierzchniach zniszczonych przez ogień. Dlaczego? Jest to niewątpliwa zasługa funkcjonującego w LP i ciągle doskonalonego systemu ochrony przeciwpożarowej lasu. Celem systemu jest jak najszybsze wykrycie dymu, precyzyjne ustalenie miejsca pożaru i umożliwienie jak najszybszego podjęcia działań gaśniczych. Dzięki temu większość pożarów udaje się ugasić w fazie początkowej, nie dopuszczając do rozwoju katastrofalnych pożarów wielkoobszarowych.

Jednym z elementów systemu ochrony ppoż. jest codzienny, bezpośredni pomiar wilgotności ściółki i parametrów meteorologicznych. Dzięki unikatowej w skali Europy metodzie możemy precyzyjnie ustalić stopień zagrożenia w danym dniu, na terenie całego kraju. Jest to możliwe tylko dlatego, że Lasy Państwowe pokrywają niemalże całą powierzchnię kraju.

Oprócz tego system tworzy wiele współpracujących ze sobą elementów m.in.: dostrzegalnie, kamery, dojazdy pożarowe, punkty czerpania wody, samoloty, śmigłowce, samochody patrolowo-gaśnicze, bazy sprzętu i pasy przeciwpożarowe. Dostrzegalnie tworzą system obserwacji, pokrywający monitoringiem większą część lasów w Polsce, w tym także lasy prywatne i parki narodowe. Gdy obserwator zauważa pożar nie ma znaczenia czy pali się las państwowy czy prywatny, akcja gaśnicza zostaje rozpoczęta.

Nowoczesne badania i nauka przesuwają granice tego, co możemy zrobić z drewnem i innymi produktami leśnymi. Od budownictwa po medycynę, innowacje w produktach leśnych pomagają tworzyć alternatywy dla obciążających środowisko materiałów, takich jak beton, stal, tworzywa sztuczne i włókna syntetyczne. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

To tylko kilka przykładów tego jak Lasy Państwowe wykorzystują innowacje technologiczne by w jak najlepszym stopniu móc realizować powierzone im zadanie opieki nad lasami, które stanowią 1/3 powierzchni naszego kraju. Łączymy ponad 100-letnie doświadczenie z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i osiągnięć naukowych.

Z najważniejszymi przesłaniami tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Lasów można zapoznać się na stronie FAO, a poniżej zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=fKZXZaBXsOw


Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Polskie lasy są w świetnej kondycji. U progu jubileuszu setnej rocznicy powstania, Lasy Państwowe konsekwentnie kontynuują działania na rzecz zwiększania lesistości kraju, która obecnie wynosi 29,6 proc. Oznacza to, że lasy zajmują niemal trzecią część Polski.  

Na początku października leśnicy ponownie zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce we wtorek 3 października na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (RDLP w Radomiu). Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

– Po raz piąty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

W Czerwonym Dworze, jak zawsze drzewka będą rozdawane przed budynkiem Nadleśnictwa Czerwony Dwór, Czerwony Dwór 13, 19-411 Świętajno. Przygotowaliśmy dla Was sadzonki naszych rodzimych gatunków!

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w poniedziałek i wtorek 2 i 3 października między 9.00 a 15.00. Stoiska z sadzonkami będzie można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: - Lasów nigdy nie jest za dużo. Sumiennie realizujemy założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, czyli tworzymy warunki do zwiększenia lesistości Polski do 33 proc. w 2050 r. Dążymy do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Dla dobra przyrody, dla komfortu życia Polaków, dla rozwoju naszej gospodarki.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Zapraszamy! Posadź swoje drzewo z Prezydentem RP i leśnikami!


XXI Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Czerwony Dwór

W sobotę 01.07.2023 r. w Czerwonym Dworze odbył się XXI Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Czerwony Dwór, który nieprzerwanie od 21 lat organizuje nasz leśniczy Daniel Wierzbiński.

Do turnieju w rozgrywkach zgłosiły się cztery drużyny:

  1. Iskra Lublin
  2. Rospuda Filipów
  3. Czerwony Dwór
  4. Mroziki Węgorzewo

Rywalizacja była zacięta, jednak odbywała się w przyjemnej, sportowej atmosferze współzawodnictwa i gry fair play. Turniej to nie tylko sportowa rywalizacja, jak można było się przekonać, była to również doskonała okazja do integracji wszystkich uczestników oraz zawierania nowych znajomości. Głośno i emocjonująco było nie tylko na boisku, ale również wśród kibiców. Osoby, które nie uczestniczyły w grze, nie szczędziły gardeł w dopingowaniu swoich drużyn. Turniej był również świetną okazją do spędzenia rodzinnego czasu w formie pikniku na świeżym powietrzu.

 

Celem zawodów było upowszechnianie aktywnych form wypoczynku oraz popularyzacja piłki siatkowej.

Na podium stanęły drużyny:

  1. Czerwony Dwór
  2. Mroziki Węgorzewo
  3. Iskra Lublin

Uroczystego wręczenia pucharów, medali i pamiątek dokonał Jarosław Kowalewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerwony Dwór, dzięki któremu ten turniej udało się zorganizować.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za sportowe emocje oraz wspaniałą zabawę!

Do zobaczenia za rok!

Łączą nas drzewa

W piątek (12.05.2023 r.) na terenie leśnictwa Rogonie odbyła się akcja sadzenia lasu "Łączą nas drzewa", podczas której został posadzony Las Pamięci Jana Pawła II.

Około trzy tysiące młodych dębów posadzili Strażacy Ochotnicy z OSP Mazury, lokalna ludność oraz leśnicy. Wspólne sadzenie było okazją do rozmów z leśnikami, poszerzenia wiedzy o lesie a także poznania techniki sadzenia młodych drzew.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną pracę.

Konkurs plastyczny pn. „KAŻDY MOŻE OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ – to jest konieczne”

Zapraszamy uczniów klas 5-8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO NA PLAKAT EDUKACYJNY

„KAŻDY MOŻE OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ – to jest konieczne”
 

§ 1

Postanowienia ogólne

    Organizatorem konkursu „KAŻDY MOŻE OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ – to jest konieczne” (dalej: „Konkurs”)  są: Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody z siedzibą ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa; tel. (22) 828 65 82, adres mailowy: zg@lop.org.pl zwany dalej „Organizatorem” lub „LOP”
    Fundatorem nagród w konkursie jest Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie, ul. Mysia 2; 00-496 Warszawa; tel. 22 340 17 95, e-mail: fundacja.PGE@gkpge.pl; https://fundacjapge.pl/ zwana dalej „Fundatorem” lub „PGE”.
    Konkurs jest organizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
    Konkurs ma charakter otwarty. Udział w Konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.

 

   

§ 2

Cele konkursu

    Edukacja i popularyzacja metod oszczędzania energii wśród uczestników konkursu.
    Wyrabianie i ugruntowanie nawyku gospodarności poprzez oszczędzanie energii.
    Zwiększanie świadomości ekologicznej uczestników Konkursu.
    Edukacja w zakresie ograniczania zużycia energii jako jednej z głównych dróg do ochrony klimatu

 

§ 3

Uczestnicy Konkursu

    Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych.
    Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie plakatu, którego  treść będzie przedstawiać jedną lub więcej metod oszczędzania energii.
    Plakaty będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
        Kategoria I – uczniowie ze szkół podstawowych klasy 5 - 8,
        Kategoria II – uczniowie szkół ponadpodstawowych.

 

§ 4

Warunki uczestnictwa w konkursie

    Warunkiem uczestnictwa w Konkursie są:
        zapoznanie się z Regulaminem Konkursu;
        prawidłowe wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego dostępnego na stronie: www.lop.org.pl będącego Załącznikiem nr 1 do Regulaminu;
        wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych będącej Załącznikiem nr 2 do Regulaminu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. U. UE L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 ze zm.), tzw. RODO, w celu realizacji konkursu, zgodnie z Klauzulą informacyjną, której treść stanowi Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu: „KAŻDY MOŻE OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ – to jest konieczne” dostępny na stronie internetowej: www.lop.org.pl
        dostarczenie w podanym terminie pracy konkursowej spełniającej wymogi Regulaminu wraz z załącznikami.

 

§ 5

Zasady Konkursu

    Konkurs polega na własnoręcznym wykonaniu plakatu, którego treść będzie przedstawiać jedną lub więcej metod oszczędzania energii.
    Technika wykonania:

    maksymalna wielkość pracy konkursowej nie może przekraczać formatu A1,
    praca konkursowa musi być wykonana techniką płaską.

    Każdy Uczestnik może przesłać tylko jedną pracę konkursową.
    Praca konkursowa na odwrocie musi zawierać dane autora, w tym: imię i nazwisko, wiek.
    Czas trwania Konkursu wyznacza się od 24 listopada do 16 grudnia

Termin nadsyłania prac konkursowych: maksymalnie do 16 grudnia 2022 r. Prace nadesłane po tym terminie nie będą oceniane. Decyduje data stempla pocztowego.

Prace konkursowe wraz załącznikami 1, 2 i 3 należy przesłać pocztą na adres:

Liga Ochrony Przyrody Zarząd Główny, ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa, z dopiskiem: „Konkurs – Każdy może oszczędzać energię”

lub w formie pliku PDF, JPEG na adres e-mailowy: zg@lop.org.pl wraz ze skanem podpisanych załączników.

    Udział w konkursie oraz podpisanie zgody, o których mowa w § 4 pkt 1 jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu.
    Organizator nie ponosi odpowiedzialności za usługi pocztowe.
    Organizator nie zwraca nadesłanych prac.

 

§ 6

Jury Konkursu i nagrody

    Prace konkursowe będą oceniane przez Jury poprzez przyznawanie punktów.
    W skład Jury będą wchodziły 4 osoby reprezentujące Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody oraz Fundację PGE z siedzibą w Warszawie;
    Jury, oceniając prace konkursowe i przyznając punkty, będzie zwracało szczególną uwagę na 3 kategorie:

    zgodność pracy z tematem,
    atrakcyjność formy przekazu (wartość artystyczną),
    wartość edukacyjną

    Jury, w każdej z dwóch kategorii opisanych w § 3 pkt. 3 będzie przyznawało punkty od 1 do 10 od każdego członka Jury w każdej kategorii.
    Po ocenie Jury zostanie sporządzony protokół końcowy zawierający wyniki.
    Nagrodzone zostaną 3 najlepsze prace z każdej kategorii wiekowej, które zdobędą odpowiednio I, II i III miejsce w konkursie. Ponadto, Jury przyzna po 5 wyróżnień w każdej kategorii wiekowej.
    Nagrodami w konkursie będą: Interaktywne zestawy edukacyjne/zestawy edukacyjne dotyczące czystej i ekologicznej energii oraz odnawialnych źródeł energii o wartości:

    I miejsce - do 500 zł
    II miejsce - do 350 zł
    III miejsce - do 250 zł
    łącznie 10 wyróżnień – do 150 zł

    Odbiór nagród – nagrody będzie można odebrać osobiście w biurze Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody, ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa lub zostaną przesłane na adres wskazany przez laureata/wyróżnionego. Warunkiem otrzymania nagrody jest podpisanie potwierdzenia odbioru nagrody.

 

§ 7

Postanowienia końcowe

    Podanie danych osobowych w formularzu zgłoszeniowym jest dobrowolne, ale konieczne do zrealizowania konkursu.
    Uczestnicy konkursu, zgłaszając pracę konkursową, nieodpłatnie przenoszą na Organizatora konkursu własność nadesłanej pracy oraz udzielają Organizatorowi i Fundatorowi nieodpłatnej, niewyłącznej licencji na korzystanie z praw autorskich, jakie do pracy konkursowej przysługują mu na wszystkich polach eksploatacji związanych z przeprowadzaniem konkursu, w szczególności w zakresie:

    utrwalania wizerunku pracy każdą możliwą techniką;
    publicznego odtwarzania wszystkimi środkami, w tym środkami przekazu danych na odległość;
    publicznego udostępniania;
    wprowadzania do pamięci komputera;
    przesyłania za pomocą sieci multimedialnej, komputerowej i teleinformatycznej, w tym Internetu.

    Laureaci konkursu oraz wyróżnieni z chwilą otrzymania nagród przenoszą bez dodatkowego wynagrodzenia na Organizatora całość praw autorskich majątkowych i praw pokrewnych do nagrodzonych prac, upoważniając Organizatora i Fundatora do korzystania z praw autorskich do prac na następujących polach eksploatacji:

    utrwalanie w całości i we fragmentach w druku wszelkimi znanymi technikami drukarskimi, na taśmie światłoczułej i nośnikach elektronicznych,
    wprowadzenie w całości i we fragmentach do pamięci komputera,
    zwielokrotnianie w całości i we fragmentach techniką drukarską i fotograficzną,
    udostępnienie pracy konkursowej i jej fragmentów za pośrednictwem sieci informatycznych (w szczególności typu Internet),
    publiczne odtwarzanie, nadawanie, wystawianie, wyświetlanie, reemitowanie,
    rozpowszechnianie za pośrednictwem sieci teleinformatycznych otwartych i zamkniętych (w tym Internetu) oraz mobilnych serwisów, a także udostępnianie w taki sposób, by każdy mógł mieć dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym,
    odpłatne i nieodpłatne udostępnianie całości pracy i jej fragmentów dla przedruku w prasie codziennej oraz magazynach,
    wyświetlanie w całości i we fragmentach,
    nieodpłatne udostępnianie całości oraz fragmentów we wszelkich materiałach promocyjnych Organizatora oraz w mediach,
    odpłatne i nieodpłatne wprowadzanie do obrotu egzemplarza pracy i zwielokrotnionych kopii oraz ich najem, dzierżawa i użyczenie.

    Prace mogą być eksploatowane na powyższych polach eksploatacji w całości, we fragmentach oraz w połączeniu z innymi utworami wg swobodnego uznania Organizatora i Fundatora.
    Regulamin niniejszy jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu.

 


Borecka Łękuk Trail

Po raz kolejny na pięknych trasach Puszczy Boreckiej pojawili się biegacze z całej Polski

Dzięki Wioska Biegaczy, Fundacja Dystans i Folwark Łękuk zawodnicy z całej Polski mieli okazję po raz kolejny poznać uroki Puszczy Boreckiej. Na trzech trasach dla seniorów i jednej dziecięcej zawodnicy ścigali się na dystansach 50, 21, 13 i 5 km. Biegnący odwiedzili najpiękniejsze zakątki naszej Puszczy i zagrodę żubrów w Wolisku. Jako gospodarze terenu, właczyliśmy się w organizację, a każdy, kto dotarł do mety otrzymał od nas sadzonki drzewek, by niewielki fragment Puszczy Boreckiej zabrać ze sobą nie tylko w pamięci.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziekujemy za wizytę w Puszcy Boreckiej, zasłużone brawa należą się zwycięzcom biegów, choć ukłony ślemy w stronę każdego, kto odważył się stanąć na starcie i osiągnął metę. Organizatorzy - dla Was brawa szczególne, bo Borecka Łękuk Trail to wspaniała impreza z piękną atmosferą, w sercu puszczy i z zielonym, leśnym sercem.

Na kolejną odsłonę BŁT już dziś zapraszamy za rok, do Puszczy Boreckiej zaś nieustająco. Tych, którzy nas nie odwiedzili i tych, którzy chcą wspomnienia przywołać obrazem zapraszamy do galerii zdjęć Krzysztofa Karpińskiego i Radka Nowackiego, które zostały zamieszczone na stronach organizatora.

 


Borecka Łękuk Trail 2021

Puszcza Borecka ma wiele walorów nie do przecenienia. Tym razem spotykamy się jej biegowych ścieżkach. Od szybkich 13,5 km do ultra 50 km. Zakładajcie buty!

Trwa końcowe odliczanie do startu biegu Borecka Łękuk Trail. Impreza odbędzie się 20-go listopada 2021 r.  na terenie Puszczy Boreckiej, a główną areną zmagań zawodników z całej Polski będzie Folwark Łękuk.
Biegacze będą rywalizować na trzech dystansach; Dubinek 13,5km, Wolisko 21km i Litygajno 50km. Na listach startowych jest ponad dwieście nazwisk, ale zapisy ciągle są otwarte i w każdej chwili można dołączyć do grona uczestników. Wystarczy wejść na stronę www.boreckatrail.pl i dokonać rejestracji. Na biegaczy czeka wiele atrakcji; ręcznie robione, gliniane medale, koszulki, i opaski, a na mecie wyśmienita mazurska kuchnia.

Trasy biegów Wolisko 21km i Litygajno 50km przebiegną przez Pokazową Zagrodę Żubrów w Wolisku
W przeddzień startu odbędzie się otwarta konferencja, której gośćmi będą:

  • Katarzyna Zubowicz, aktualna Mistrzyni Polski w maratonie na wózkach,
  • Rafał Kot - Góral z Mazur,  trzykrotny zwycięzca Biegu Siedmiu Szczytów 240km,
  • Darek Strychalski, niepełnosprawny biegacz, uczestnik Badwater Ultramarathon
  • Tadeusz Dziekoński - legendarny atestator tras biegowych w kraju i na świecie z imponującym dorobkiem ponad 300 przebiegniętych maratonów.
  • Krzysztof Przyłucki - właściciel Folwarku Łękuk, doświadczony zawodnik Adventure Race, miłośnik biegów ultra.

Weekend w Puszczy Boreckiej zapowiada się imponująco.
Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie www.boreckatrail.pl oraz na profilu Facebook Borecka Łękuk Trail.

Na starcie i mecie biegu nie zabraknie leśników - zapraszamy do naszych stoisk, a i wśród uczestników znajdziecie leśnych braci! Nadleśnictwa Borki i Czerwony Dwór wspomagają organizatorów a kilku pracowników staruje w biegu - trzymamy kciuki!


Łączą nas drzewa

Pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Lasów. Tego dnia wystartuje również ogólnopolska kampania „Łączą nas drzewa”. Akcja ma skoncentrować uwagę Polaków na roli drzew w przyrodzie.

Podczas wydarzeń, które zaplanowano do końca kwietnia (rozpoczną się po zniesieniu obostrzeń), zostaną posadzone drzewa i odbędzie się również szereg leśnych imprez. Zorganizują je Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Po złagodzeniu obecnych obostrzeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju sadzenia pamiątkowych drzew z udziałem znanych osobistości, odbędą się w każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
- Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa – zapowiada Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

ednostki Lasów Państwowych zaplanowały kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywały się po zniesieniu aktualnych ograniczeń. By dowiedzieć się o przywracanych leśnych spacerach, imprezach sportowych, akcjach sprzątania i warsztatach, warto śledzić strony regionalnych jednostek Lasów Państwowych.
Aktualnie leśnicy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniach online - licznych wirtualnych spacerach, webinarach i lekcjach o przyrodzie, oraz leśnych spacerów w gronie najbliższych.

Szereg propozycji została przygotowana w taki sposób, by można było z nich skorzystać samodzielnie i w gronie najbliższych członków rodziny. Taki charakter będzie miał spacer w Nadleśnictwie Radomsko. 24 kwietnia leśnicy rozlokują na liczącej ok. 3 km trasie kilka punktów, gdzie będą pokazywać różne ciekawostki. Na jednym ze stanowisk będzie można posadzić własne drzewo. Inną propozycją, obliczoną na kameralne odwiedziny w lesie, są leśne kąpiele. Tę prozdrowotną aktywność będzie można podjąć korzystając z instrukcji przygotowanej przez Lasy Państwowe.

- Przeszło rok przeżyliśmy w cieniu pandemii. Zamknięci w domach, pozbawieni światła słonecznego, ślęcząc przed ekranami. Brak nam kontaktu ze światem. Dlatego proponujemy Polakom, by ruszyli do lasu i na nowo poczuli łączność z przyrodą – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.


Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź drzewko!

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź drzewko!

 

 

W Nadleśnictwie Czerwony Dwór czekamy na Was przed siedzibą nadleśnictwa w Czerwonym Dworze 13 (gmina Kowale Oleckie) w godzinach 9 – 15. Serdecznie zapraszamy – odbierz swoją sadzonkę i posadź z nami drzewo. #sadziMY.Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.


Rozdajemy sadzonki!

Przyłącz się do naszej akcji i samemu posadź drzewko! Sadzonki będą rozdawane w najbliższy piątek na terenie szkółek zespolonych nadleśnictwa.

Odbiór sadzonek będzie możliwy 24 kwietnia 2020r. (piątek) na terenie szkółek zespolonych nadleśnictwa od godz. 10.00 do  14:00  (lub do wyczerpania zapasów) po zebraniu wcześniejszych zgłoszeń telefonicznych od zainteresowanych. Zachęcamy do posadzenia rozdawanych przez nas drzewek na swoich działkach,  ogródkach i przy posesjach.

 

Serdecznie zapraszamy!  


#sadziMY las z prezydentem Andrzejem Dudą

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i samemu posadź drzewko! Sadzonki będą rozdawane już 26 kwietnia we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas.

Odbiór sadzonek będzie możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce 26 kwietnia, od godz. 9.00 do wyczerpania zapasów. W Czerwonym Dworze zapraszamy od 7:15!

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.
Już 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie.

 

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa:

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

 


Szkolenie z ochrony lasu

Katastrofalne osłabienie drzewostanów w związku z suszą oraz nowe zagrożenia to poważny problem.

27 lutego 2020 r. w naszym nadleśnictwie gościliśmy koleżanki i kolegów z sąsiednich nadleśnictw. Pracownicy RDLP w Białymstoku (Wydział Ochrony Lasu) oraz Zakładu Ochrony lasu z Olsztyna omówili czynniki zagrażające trwałości lasu - aktywność kornika sześciozębnego, żerdziówki sosnówki, korników świerka i opietków w dąbrowach. Poruszono zagadnienia dotyczące zasad higieny lasu oraz ochrony upraw i młodników. Po prezentacjach i wykładach części teoretycznej odbyły sie zajęcia terenowe. Szkolenie podsumowano na terenie wiaty edukacyjnej nadleśnictwa.

Szkolenie miało również miły - osobisty - akcent. Kolega z naszego nadleśnictwa zajmujący się ochroną lasu w tak zacnym towarzystwie został powołany do Służby Leśnej. Gratulacje!


Co w lesie huczy?

"Co w lesie huczy" przełożone!

W związku z decyzjami organów państwa i zaleceniami służb sanitarnych odnośnie epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2) informujemy, że wydarzenie "Co w lesie huczy" zostaje przełożone.
Poinformujemy o nowym terminie i już dziś zapraszamy!