Wydawca treści Wydawca treści

Wielkanoc 2021

Wesołych Świąt!

Niech nadchodzące Święta Wielkanocne rozbudzą w naszych sercach kwitnącą wiosnę,
a wraz z nią radość i optymizm na każdy dzień.
Zdrowych, ciepłych i pełnych nadziei
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
oraz pięknych spotkań
z budzącą się do życia przyrodą
życzy
Mariusz Kimszal
Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerwony Dwór
wraz z pracownikami


Łączą nas drzewa

Pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Lasów. Tego dnia wystartuje również ogólnopolska kampania „Łączą nas drzewa”. Akcja ma skoncentrować uwagę Polaków na roli drzew w przyrodzie.

Podczas wydarzeń, które zaplanowano do końca kwietnia (rozpoczną się po zniesieniu obostrzeń), zostaną posadzone drzewa i odbędzie się również szereg leśnych imprez. Zorganizują je Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Po złagodzeniu obecnych obostrzeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju sadzenia pamiątkowych drzew z udziałem znanych osobistości, odbędą się w każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
- Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa – zapowiada Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

ednostki Lasów Państwowych zaplanowały kilkadziesiąt wydarzeń, które będą odbywały się po zniesieniu aktualnych ograniczeń. By dowiedzieć się o przywracanych leśnych spacerach, imprezach sportowych, akcjach sprzątania i warsztatach, warto śledzić strony regionalnych jednostek Lasów Państwowych.
Aktualnie leśnicy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniach online - licznych wirtualnych spacerach, webinarach i lekcjach o przyrodzie, oraz leśnych spacerów w gronie najbliższych.

Szereg propozycji została przygotowana w taki sposób, by można było z nich skorzystać samodzielnie i w gronie najbliższych członków rodziny. Taki charakter będzie miał spacer w Nadleśnictwie Radomsko. 24 kwietnia leśnicy rozlokują na liczącej ok. 3 km trasie kilka punktów, gdzie będą pokazywać różne ciekawostki. Na jednym ze stanowisk będzie można posadzić własne drzewo. Inną propozycją, obliczoną na kameralne odwiedziny w lesie, są leśne kąpiele. Tę prozdrowotną aktywność będzie można podjąć korzystając z instrukcji przygotowanej przez Lasy Państwowe.

- Przeszło rok przeżyliśmy w cieniu pandemii. Zamknięci w domach, pozbawieni światła słonecznego, ślęcząc przed ekranami. Brak nam kontaktu ze światem. Dlatego proponujemy Polakom, by ruszyli do lasu i na nowo poczuli łączność z przyrodą – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.


Po raz drugi #sadziMY z prezydentem

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź drzewko!

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź drzewko!

 

 

W Nadleśnictwie Czerwony Dwór czekamy na Was przed siedzibą nadleśnictwa w Czerwonym Dworze 13 (gmina Kowale Oleckie) w godzinach 9 – 15. Serdecznie zapraszamy – odbierz swoją sadzonkę i posadź z nami drzewo. #sadziMY.Sadzonki będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.


Rozdajemy sadzonki!

Przyłącz się do naszej akcji i samemu posadź drzewko! Sadzonki będą rozdawane w najbliższy piątek na terenie szkółek zespolonych nadleśnictwa.

Odbiór sadzonek będzie możliwy 24 kwietnia 2020r. (piątek) na terenie szkółek zespolonych nadleśnictwa od godz. 10.00 do  14:00  (lub do wyczerpania zapasów) po zebraniu wcześniejszych zgłoszeń telefonicznych od zainteresowanych. Zachęcamy do posadzenia rozdawanych przez nas drzewek na swoich działkach,  ogródkach i przy posesjach.

 

Serdecznie zapraszamy!  


#sadziMY las z prezydentem Andrzejem Dudą

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i samemu posadź drzewko! Sadzonki będą rozdawane już 26 kwietnia we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas.

Odbiór sadzonek będzie możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce 26 kwietnia, od godz. 9.00 do wyczerpania zapasów. W Czerwonym Dworze zapraszamy od 7:15!

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.
Już 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie.

 

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa:

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

 


Szkolenie z ochrony lasu

Katastrofalne osłabienie drzewostanów w związku z suszą oraz nowe zagrożenia to poważny problem.

27 lutego 2020 r. w naszym nadleśnictwie gościliśmy koleżanki i kolegów z sąsiednich nadleśnictw. Pracownicy RDLP w Białymstoku (Wydział Ochrony Lasu) oraz Zakładu Ochrony lasu z Olsztyna omówili czynniki zagrażające trwałości lasu - aktywność kornika sześciozębnego, żerdziówki sosnówki, korników świerka i opietków w dąbrowach. Poruszono zagadnienia dotyczące zasad higieny lasu oraz ochrony upraw i młodników. Po prezentacjach i wykładach części teoretycznej odbyły sie zajęcia terenowe. Szkolenie podsumowano na terenie wiaty edukacyjnej nadleśnictwa.

Szkolenie miało również miły - osobisty - akcent. Kolega z naszego nadleśnictwa zajmujący się ochroną lasu w tak zacnym towarzystwie został powołany do Służby Leśnej. Gratulacje!


Co w lesie huczy?

"Co w lesie huczy" przełożone!

W związku z decyzjami organów państwa i zaleceniami służb sanitarnych odnośnie epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2) informujemy, że wydarzenie "Co w lesie huczy" zostaje przełożone.
Poinformujemy o nowym terminie i już dziś zapraszamy!


Ełcka Zmarzlina 2019

Ponad 600 osób rywalizowało w pierwszy weekend stycznia (4-5.01.2019 r.) na trasie ultramaratonu na orientację.

Ełcka Zmarzlina to ultramaraton na orientację. Impreza ma na celu sprawdzenie granic własnej wytrzymałości i odporności psychicznej, prezentację walorów krajoznawczych Mazur oraz propagowanie turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku. Nadleśnictwo Czerwony Dwór udostępniło na trasę ultramaratonu najpiękniejsze obaszary Puszczy Boreckiej, zapewniło miejsce do startu, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Straż Leśna.Podczas imprezy uczestnicy mają do wyboru trzy dystanse: 100, 50 i 20 km. Obowiązują limity czasowe na pokonanie dystansów: 100 km  24 - godzinny,  50  km 12 – godzin,  20 km 7 - godzin. Trasa maratonu wymagała bardzo dobrej zaprawy w turystyce pieszej, orientacji w terenie i znajomości topografii. Dystans 100 km, którego start miał miejsce w siedzibie naszego nadleśnictwa, jest zaliczany do klasyfikacji mistrzostw Polski.  Pogoda niestety nie sprzyjała uczestnikom, a budowniczy trasy ustawił poprzeczkę bardzo wysoko. Na blisko sześćdziesięciu startujących na najdłuższym, 100 km dystansie, dwudziestu nie ukończyło trasy. W maratonie nie zabrakło leśników, a Nadleśnictwo Czerwony Dwór miało swojego reprezentatnta na dystansie 50 km. Koledze Tomkowi i wszystkim startującym gratulujemy podjętego trudu, a finiszerom - mety, medalu i trofeów!

Opis imprezy, trasy i wyniki znajdziecie tutaj: http://mosir.elk.pl/imprezy/elcka-zmarzlina/


Międzynarodowy Dzień Lasów

Dzień 21 marca Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów, który od 2012 roku obchodzony jest na całym świecie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów podnoszą świadomość społeczeństw o znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) organizując ten dzień, zachęca kraje do propagowania idei i działalności związanej z lasami. Tematem Międzynarodowego Dnia Lasów w 2019 roku są „Lasy i Edukacja". Obchody odbywają się pod hasłem „Naucz się kochać lasy".

W bieżącym roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych organizując Międzynarodowy Dzień Lasów podkreśla następujące kwestie:

Zrozumienie lasów i utrzymanie ich w dobrym stanie jest kluczowe dla naszej przyszłości

Lasy pomagają w utrzymaniu powietrza, gleby, wody oraz człowieka w dobrym stanie. Są zasadniczym elementem wielu wyzwań, z którymi się obecnie mierzymy, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, eliminowanie głodu czy realizacja idei zrównoważonego rozwoju społeczności miejskich i wiejskich. Ich rola stanie się z czasem jeszcze większa, populacja ludzka nieustannie bowiem rośnie i do 2030 roku osiągnie 8,5 miliarda.

Nigdy nie jesteś zbyt młody, by zacząć uczyć się o drzewach

Pomaganie najmłodszym w łączeniu się z naturą  sprawia, że młode pokolenia mają większą świadomość korzyści płynących ze zrównoważonego zarządzania drzewami i lasami. Dla niektórych dzieci lasy są bezpośrednim źródłem pokarmu, drewna, a także schronieniem, są częścią ich codziennego życia. Inne dzieci mogą odkrywać lasy w salach lekcyjnych i w szkołach leśnych, spędzając czas na wycieczkach z przewodnikiem do lasów lub parków miejskich, albo mogą się uczyć o drzewach rosnących w ogrodach.

Nowoczesna i tradycyjna wiedza to klucz do zachowania lasów w dobrym stanie

Leśnicy dobrze znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie zarządzać naszymi lasami w sposób zrównoważony. Społeczności lokalne mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania. Kobiety wiejskie, na przykład, które zgodnie z tradycją wielu regionów świata zbierają w lesie pożywienie i drewno opałowe, mogą przekazać tę wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

Inwestowanie w edukację leśną może zmienić świat na lepsze

Inwestowanie w edukację leśną na wszystkich poziomach może pomóc naukowcom, politykom, leśnikom i lokalnym społecznościom w zatrzymaniu procesu wylesiania oraz przywracaniu do życia zdegradowanych krajobrazów. W zamian za to zdrowe lasy przyczynią się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju, zapewniając na przykład środki do życia najbiedniejszym społecznościom świata oraz pomagając w zachowaniu różnorodności biologicznej.

Równy dostęp do edukacji leśnej dla kobiet i mężczyzn

Wiele państw usilnie dąży do tego, by coraz więcej kobiet podejmowało studia leśne, widząc w równym dostępie do edukacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn swoje priorytetowe zadanie. Równość płci w edukacji leśnej daje kobietom z obszarów wiejskich możliwość zrównoważonego zarządzania lasami.

Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku dysponują bazą turystyczną i edukacyjną licząca ponad 2500 różnych obiektów. Bazę noclegową tworzy 87 obiektów, którymi są: ośrodki szkoleniowo - wypoczynkowe, kwatery myśliwskie, pokoje gościnne, miejsca i pola biwakowania oraz kempingi. Na potrzeby harcerzy leśnicy z białostockiej dyrekcji LP udostępniają ponad 20 miejsc na rozbicie obozów i biwaków. Turyści zmotoryzowani mogą korzystać z ponad 190 miejsc postoju pojazdów i 10 parkingów leśnych. Obiekty te doposażone są w zadaszone wiaty, stoły, ławki, a niekiedy i paleniska na ognisko lub kominki. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jest 8 ośrodków edukacyjnych i 17 izb edukacyjnych. Niektóre nadleśnictwa dysponują zielonymi klasami. W każdym z tych obiektów nauczyciele i opiekunowie, we współpracy z leśnikami, mogą przeprowadzić zajęcia wykorzystując zgromadzone tam eksponaty przyrodnicze i inne pomoce dydaktyczne.

Leśnicy określili, że na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jest ponad 2200 atrakcji przyrodniczych, historycznych, kulturowych i turystycznych. Wśród nich są m. in.: zagrody pokazowe zwierząt, ogrody leśne, punkty widokowe, plaże, siłownie pod „chmurką”, miejsca pamięci narodowej i kultu religijnego, cmentarze, ruiny oraz pomniki przyrody.


XXI Seminarium Ekologiczne

Oszczędzaj wodę, dbaj o powietrze, to nie moda, to konieczność! Siódmego maja 2019 r. po raz kolejny spotkaliśmy się w Budrach.

Już po raz XXI odbyło się doroczne Seminarium Ekologiczne.

Projekt rozwojowy „Las energii” - Odnawialne źródła energii podstawą zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu PGL LP.
Projekt zakłada m.in. podjęcie działań w celu poprawy bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, redukcji emisji gazów cieplarnianych, promocji odnawialnych źródeł energii i pojazdów elektrycznych.
Więcej informacji znajdziecie na stronach projektów rozwojowych PGL LP.
Tradycyjnie dyskutowaliśmy i rozważaliśmy problemy związane z ekologią, jak na dojrzałe seminarium ekologiczne przystało. Tegoroczna tematyka to oszczędzanie wody i ochrona powietrza w kontekście wyczerpujących się zasobów.

Prelekcje skupiły się głównie na analizie stanu obecnego oraz prognozie. Nie zabrakło tematów związanych z energią słoneczną i elektromobilnością - tę ostatnią poznaliśmy dzięki prezentacji samochodu elektrycznego zakupionego w ramach projektu rozwojowego "Las energii" PGL LP.

Nad XXI Seminarium Ekologicznym patronat honorowy objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pan Andrzej Józef Nowak.

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Węgorapa - Gołdapa; Szkoła Podstawowa w Budrach; Urząd Gminy w Budrach; Nadleśnictwo Czerwony Dwór; Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.


Awanse 2019

30 lipca 2019 r. tradycyjnie spotkaliśmy się na terenie wiaty edukacyjnej nadleśnictwa.

Jak co roku spotkaliśmy się by symbolicznie zamknąć pewien okres w pracy nadleśnictwa. Tradycyjnie już była to okazja by oficjalnie pożegnać koleżanki i kolegów, którzy odeszli na emeryturę oraz cieszyć się z awansów pracowników.

95 lat Lasów Państwowych

95 lat temu (28.06.1924) podpisano w Polsce dokument powołujący Lasy Państwowe. To bardzo ważny dzień dla nas.

Zapraszamy poczytania i pooglądania 95 lat naszej historii - Leśny wechikuł czasuOd 95 lat pracujemy dla dobra lasu i ludzi. Godząc różne potrzeby, różne cele, które czasem trudno ze sobą pogodzić. Szukając najlepszych rozwiązań i wsłuchując się w głos przyrody i ludzi. Dbając o lasy, chroniąc je, dostarczając ludziom drewno i zapewniając zarazem miejsce do wypoczynku. Gospodarując lasem w taki sposób, by pogodzić wszystkie jego funkcje jednocześnie.

95 lat w trzy minuty przeżyjecie oglądając film przygotowany z tej okazji.


Zakaz wstępu do lasu!

Ze względu na skutki nawałnicy w nocy z dnia 26 na 27 czerwca 2019 r. musimy zadbać o Wasze bezpieczeństwo!

OBWIESZCZENIE

 

Działając na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 788, z późn. zm.)  informuję, iż wprowadzony został okresowy zakaz wstępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, będących w zarządzie Nadleśnictwa Czerwony Dwór.

 

 

Lasy objęte zakazem wstępu, oznaczone są przy drogach wjazdowych oraz w miejscach gdzie wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna, tablicami z napisem „ZAKAZ WSTĘPU”.

 

Przebywanie, przechodzenie, przejeżdżanie przez lasy objęte zakazem wstępu stanowi wykroczenie wskazane przez przepis art.151 § 1 Kodeksu Wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2015.1094 ze zm.).

Przyczyną wprowadzenia zakazu jest zagrożenie bezpieczeństwa publicznego, związane z wystąpieniem w lasach zniszczenia oraz znacznego uszkodzenia drzewostanów, przejawiającego się masowym zniszczeniem drzew i drzewostanów na skutek silnych wiatrów, stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia.

Zakaz wstępu do lasu nie dotyczy:

1) pracowników Zakładów Usług Leśnych wykonujących prace na rzecz nadleśnictwa,

2) firm transportowych w zakresie wywozu drewna,

3) pracowników Nadleśnictwa Czerwony Dwór.

 

Termin obowiązywania zakazu wstępu ustalono:

od dnia 01 września 2019 r. do 30 września 2019 r.

 

 

                                                                                        Nadleśniczy

                                                                              Nadleśnictwa Czerwony Dwór


Ćwiczenia pożarnicze

Co łączy 110 mm wąż strażacki, 6 oddziałów leśnych i trzy miasta powiatowe?

Ogień w lesie? Ogień gdziekolwiek to wielka tragedia. Dla tego ważnym elementem służby pożarników są ćwiczenia, bo od sprawnego działania zależy skuteczny przebieg akcji ratunkowej. 17 kwietnia 2019 r. na terenie Nadleśnictwa Czerwony Dwór, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie przeprowadziła ćwiczenia gaszenia pożarów lasów oraz dostarczania wody na duże odległości. Ćwiczenia miały charakter doskonalący, duży nacisk położono na realizację procedur i dokładne wykonywanie czynności. W Puszczy Boreckiej gościliśmy funkcjonariuszy: WK PSP w Olsztynie, PK PSP JRG z Ełku, Gołdapi i Olecka, druhów z OSP Kowale Oleckie i Dunajki. Uczestnikom ćwiczeń gratulujemy i obyśmy się spotykali wyłącznie z takiego powodu!

Wizyta leśników z Pomorza

Leśnicy, to jedna wielka rodzina. Gościliśmy naszych kolegów z Pomorza.

5 września 2018 r. odwiedzili nas goście z Nadleśnictwa Kaliska, z gdańskiej RDLP. Koleżeńska wizyta w przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze i miała bardzo profesjonalny wymiar. Ponieważ obie jednostki niedawno zakończyły remont siedziby, leśnicy z Pomorza zwiedzili siedzibę nadleśnictwa, porównując obydwie inwestycje i zastosowane technologie, a także warunki pracy załogi. O samej inwestycji, termomodernizacji i odnawialnych źródłach energii opowiadał Tomasz Łaskowski. Podobnie było z osadą leśnictwa, kancelarią i warunkami pracy leśniczego. Potem Wiesław Bernatowicz i Zbigniew Rydzewski przedstawili ochronę przyrody na przykładzie rezerwatu "Lipowy Jar" i nasze działania w projekcie "Restytucja cisa na terenie RP". W szkółkach zespolonych nadleśnictwa gościł nas Daniel Wierzbiński - przedstawił gospodarkę szkółkarską i produkcję sadzonek. Koledzy z Kalisk zapoznali się z prowadzoną w Czerwonym Dworze gospodarką nasienną - zwiedziliśmy drzewostan WDN świerkowy z powstającym odnowieniem naturalnym oraz sposób inicjowania i prowadzenia naturalnego odnowienia sosnowego a także uprawę świerkową testująca drzewostany. Zwiedzanie zakończyliśmy w miejscu niezwykłym, czyli w Piramidzie w Rapie.
Gościom bardzo smakowały kartacze! Dziękujemy za wizytę i do zobaczenia za rok.

Piramida w Rapie uratowana!

26 listopada 2018 r. odbył się odbiór techniczny prac remontowo - budowlanych i konserwatorskich, czym oficjalnie zakończyliśmy prace w piramidzie.

Po trwających blisko pięć miesięcy pracach remontowo - budowlanych i konserwatorskich budowlę udało się uratować. Przypomnimy, że jej stan wymagał natychmiastowej interwencji, gdyż piramida groziła zawaleniem. Oprócz upływu czasu, do zniszczeń zabytku przyczynili się wandale.

Tu znajdziecie kalendarium prac i galerię zdjęć!Osoby i instytucje zaangażowane w ratowanie Piramidy w Rapie:
- Nadleśnictwo Czerwony Dwór, Lasy Państwowe, nadleśniczy Mariusz Kimszal, sekretarz nadleśnictwa Tomasz Łaskowski
- Revita Art Sp. z o. o. Dewajtis Art, ul. Dewajtis 5/7, 01-815 Warszawa - prezes zarządu p. Krystyna Wadzyńska
- Nadzór inwestorski - Romuald Muszyński, Projektowanie, nadzór inwestorski, Maldanin 18c, 12-200 Pisz
- Nadzór archeologiczny - Izabela Mellin-Wyczółkowska, Mazurska Pracownia Archeologiczna "Rudka", ul. Bałtycka 18, 11-400 Kętrzyn
- Nadzór konserwatorski - dr hab. Janusz Smaza prof. ASP, artysta plastyk
- Projekt budowlany i program prac konserwatorskich - eSPe Studio Stanisław Politalski, Plac Słoneczny 9/1, 01-528 Warszawa
Całość prac została sfinansowana z funduszu leśnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.


#‎100leśników100godzin100kilometrów100latniepodległości‬

Leśnicy sportowo uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Akcja została zorganizowana została w formie rywalizacji na platformie Endomondo. Szczegóły i bieżące informacje znajdziecie na facebook'owym profilu akcji.
Lokalizacje poszczególnych uczestników znajdziecie na mapce.
Biegiem, rowerem, psim zaprzęgiem. Trasą z Maratonu do Aten, leśnymi ścieżkami i miejskimi asfalatami. Każda trasa zaczynała lub kończyła się w miejscu ważnym. Każdy przemierzony kilometr układa się w słowo NIEPODLEGŁA!

Leśnicy swoją aktywnością uczcili 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rywalizacja trwała od 7 do 11 listopada 2018 r. i zaangażowało się w nią 100 leśników z całego kraju. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Marcin Pelcner. W imieniu naszego nadleśnictwa wyzwanie podjął Tomasz Łaskowski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!


Awanse 2018

Co roku, w lipcu, jest taki dzień, gdy Czerwony Dwór spotyka się by intensywnie popracować, a potem świętować.

27 lipca 2018 r., spotkaliśmy się na naradzie gospodarczej, podsumowującej I półrocze 2018 r. Po intensywnych obradach, przenieśliśmy się na wiatę edukacyjną nadleśnictwa. Jak co roku w lipcu, część załogi odebrała z rąk nadleśniczego Mariusza Kimszala awanse i mianowania. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i życzymy pomyślności w wykonywaniu powierzonych zadań i wypełnianiu obowiązków.
Nie zabrakło też bardzo sympatycznego akcentu - mieliśmy okazję podziękować za wieloletnią współpracę kolegom, którzy wybrali odpoczynek na zasłużonej emeryturze.

XX Seminarium Ekologiczne

Czy Mazury mogą być moim drugim domem?

Pod tym hasłem spotaliśmy się 25 maja 2018 r. w Budrach na XX - jubileuszowym - Seminarium Ekologicznym.

Seminarium odbyło się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzeja Józefa Nowaka.

Seminarium od dwudziestu lat gromadzi instytucje, firmy, organizacje, przedstawicieli rządu, samorządu i polityki oraz osoby żywo zainteresowane i zaangażowane w codzienną rzeczywistość Mazur, dążąc nie tylko do zdefiniowania tego obszaru w możliwie najszerszym kontekście, ale również poszukując metody na zachowanie walorów przyrodniczo - etnograficznych a także zrównoważony rozwój Krainy Tysiąca Jezior, zapewniający społeczne, demograficzne i ekonomiczne bezpieczeństwo regionu.

Prelegenci w swoich wystąpieniach prowadzili nas przez implikacje słowa "dom". Mariusz Błasiak (DGLP) przedstawił społeczne aspekty działalności Lasów Państwowych. Grzegorz Rusak przekonywał nas dlaczego właśnie Mazury, a Paweł Nyckowski uzmysłowił nam czym jest dom. W gorącej dyskusji wszyscy zebrani podjęli temat szukając odpowiedzi na postawione w referatach pytania. Całość wspaniale upiększyły kontekstowe wystąpienia dzieci i młodzieży z GOK i Szkoły Podstawowej w Budrach. Przygotowana przez te ostatnie prezentacja multimedialna spięła jak klamrą całe XX lat seminarium.


#1000drzewnaminutę

To ogólnopolska akcja, spontanicznie zapoczątkowana w roku ubiegłym, w socialmediach. Ktoś policzył, że odnawiając las, co minutę sadzimy w całej Polsce 1000 drzew.

Pamiętacie nasze sadzenie cisów z ubiegłego roku? Ponieważ i cel szczytny i zabawa przednia, postanowiliśmy je powtórzyć.
30 kwietnia 2018 r. cała załoga nadleśnictwa ponownie wybrała się do lasu. W ramach kontynuacji ogólnopolskiego „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) w Polsce” wysadziliśmy sadzonki, oczywiście #zielonymdogóry :-). Cieszymy się, że mogliśmy osobiście nie tylko włączyć się w akcję #1000drzewnaminutę, ale i przyczynić do powrotu cisa na Mazury! #sadzimyrodzime!